top of page
  • Yazarın fotoğrafıPsikolog Sibel Bora

PSİKOTERAPİ NEDİR? TERAPİDEN NE BEKLEMELİYİZ?

Psikoterapi, gerekli eğitimleri tamamlamış alanında uzman ruh sağlığı profesyonelleri (psikolog, psikolojik danışman veya psikiyatr) eşliğinde duygu, düşünce, davranış, inanç ve tutumlarınızla ilgili farkındalığınızı arttırdığınız ve iç görü kazandığınız bir süreçtir. Terapide amaç, kişiye sahip olduğu problemlerle ve düşünce hatalarıyla başa çıkabilme becerisi kazandırmak, kişinin kendini anlama becerisini geliştirmek ve psikolojik rahatsızlıklara tedavide destek olmaktır. Terapi sıklıkla birebir gerçekleşir fakat aile, çift ve grupla gerçekleşen terapiler de vardır. Görüşme sıklığı terapist tarafından belirlenir ve genellikle bir seans 45-50 dakika kadar sürmektedir.

Psikoterapi, içinde farkındalık, keşif, değişim ve gelişim barındıran bir süreçtir. Kimseye anlatamadığınız, bazen kendinize bile itiraf etmekte zorlandığınız ya da zaten farkında olmadığınız duygu ve düşünceler terapide gün yüzüne çıkar. Bu durum bazen can yakıcı olabilmektedir. Terapi bir değişim rüzgarıdır. Bu rüzgar bazen üşütebilir, bazen çok şiddetlenip içinizdeki her şeyi yerinden kaldırabilir. Fakat puzzle parçaları daha doğru yere oturduğunda kişi eskisinden daha çok rahatlamış olur.

Terapide terapistler yaşadığınız güçlüklerle ilgili farkındalığınızı arttırarak çözüme ulaşmanız konusunda içsel yolculuğunuzda size rehberlik eder, bunu yaparken de çeşitli bilimsel teknikler kullanırlar. Bu yönüyle psikoterapi süreci koçluk, kişisel gelişim vb. alanlardan ayrılır. Terapistler danışanlarını kendi dini ve siyasi görüşlerinden, hayata bakış açılarından, kadın ve erkek oluşlarından, kısaca tüm kimliklerinden sıyrılarak dinlerler. Sizleri asla yargılamaz, eleştirmez, ayıplamazlar. Sizlere akıl vermezler. Tamamıyla sizin gözlüklerinizle bakarak sizi anlamaya çalışır bunu yaparken de önyargısız davranırlar, empatiyle ve aktif şekilde sizi dinlerler. Bu sebeple bir terapistle konuşmak bir arkadaşla konuşmaktan son derece farklıdır çünkü terapide dertleşilmez, planlı ve programlı çalışılarak, bilimsel yöntem ve teknikler kullanılarak ilerlenir. Ayrıca terapide odak noktası danışandır ve paylaşım tek yönlüdür. Size ayrılmış süre içerisinde sizin getirdiğiniz konu üzerine yoğunlaşılır. Terapist ve danışan arasında güven bağının oluşması, terapinin olumlu sonuç vermesi açısından son derece önemli bir faktördür.

Psikoterapi süresinin ne kadar olacağı, kaç seansta sizi terapiye getiren sorunun çözüleceği önceden kestirilemez. Her insan farklı, biricik ve kendine özgü olduğundan terapi süreci de kendine özgüdür. Bu sebeple “5 seansta kesin çözüm” gibi vaatler yanıltıcıdır. İlk seansta hemen bir rahatlama ya da sorunun çözümü beklenmemelidir. Terapistlerin ellerinde sihirli değnek olmadığı, bir anda sonuç alınacağı düşüncesinin yanlış olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. İlk seanslardan sonra büyük değişiklikler beklemek gerçekçi bir beklenti değildir. Terapi bir yolculuktur ve bu yolculuğu en iyi şekilde geçirebilmek için sizin isteğiniz, aktif katılımınız ve seanslara devamlılığınız oldukça önemlidir. Terapide bir hedef belirlenir ve o hedef doğrultusunda çalışılır. Bu hedefe kimi zaman birkaç haftada, kimi zaman aylarca ve hatta yıllarca çalışarak ulaşılabilir. Hedefe ulaşıldıktan sonra terapistlerin finansal kazanç için danışanı görmeye devam etmesi uygun değildir.

Terapiye gitmenin deli olmakla, zayıflıkla, güçsüzlükle hiçbir ilgisi yoktur. Her insan hayatında bazı güçlükler yaşar ve profesyonel bir destek almak isteyebilir. Medyanın etkisiyle terapi desteği almanın abartıldığı ve insanlarda ön yargı oluşturduğu maalesef ki bir gerçektir. Psikoterapi desteği almanın utanılacak bir yanının olmadığı bütün dünya tarafından kabul edilmekte, hatta pek çok başarılı insanın psikoterapi desteği aldığı bilinmektedir.

Psikoterapi desteği aldığınız uzman, psikolog veya psikolojik danışman ise, ilaç yazma yetkisi yoktur. İlaç yazmak hekimlerin görevidir. Dolayısıyla gittiğiniz kişi eğer bir psikiyatrist ise (tıp eğitiminin ardından psikiyatri eğitimi almış doktor) terapi sürecinde gerekli gördüğü bir durum olursa size ilaç yazabilir. Eğer destek aldığınız uzman psikiyatrist değilse ve ilaç tedavisine ihtiyacınız olduğunu düşünürse sizi bir psikiyatriste yönlendirebilir.

Her meslekte olduğu gibi terapistler için de mesleki etik kuralları vardır. Bunlardan en önemlisi gizlilik ilkesidir. Terapi odasında konuşulan her şey danışanın mahremi kabul edilir. Bu sebeple terapide konuşulanlar başka kişilerle, danışanın ailesiyle izni ve bilgisi olmadan kesinlikle paylaşılmaz. Terapi sırasında kişinin izni ve bilgisi olmadan ses ya da görüntü kaydı alınmaz. Etik kurallardan bir diğeri ise terapistlerin tanıdıklarıyla, akrabalarıyla, arkadaşlarıyla, eşleriyle terapi yapmasının uygun olmadığıdır. Ayrıca terapistlerin danışanlarıyla arkadaş olması, dışarıda görüşmesi de etik kurallara aykırıdır. İşini layıkıyla yapan terapistler etik ilkelere dikkat eder ve ihlal etmezler.

76 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page