top of page
  • Yazarın fotoğrafıPsikolog Sibel Bora

3-6 YAŞ ARASI ÇOCUKLARDA KİŞİSEL-SOSYAL GELİŞİMİ DESTEKLEMEK İÇİN ÖNERİLER

-Çocuğunuzu diğer insanlarla ve yaşıtlarıyla iletişim kurabilmesi için parklara, komşulara ya da marketlere götürün.

-Çocuğunuza yaşına uygun sorumluluklar vererek, onu sorumlulukla ödüllendirin. Masa toplama, yatağını düzeltme, ekmek alma gibi basit ve yaşına uygun sorumluluklar alması öz güveni üzerinde de oldukça etkili olacaktır.

-Beş- altı yaşlarındaki bir çocuk tüm giysilerini kendisi giyip çıkarabilmelidir. Bu nedenle çocuğunuz giyinip soyunurken siz daha az yardım edin.

-Çocuğunuzun kendi başına yemeğini yemesi için zaman tanıyın, siz yedirmeyin. Böylece ince motor becerilerini de (el ve parmak kasları) desteklemiş olursunuz.

-Çocuğunuzun düzgün konuşabilmesi için siz de onunla konuşurken kelimeleri tam ve doğru kullanmaya özen gösterin, cümlelerinizi doğru kullanın ve her olayı ayrıntıları ile anlatın.

-Çocuğunuza zaman zaman günlük olaylarla ilgili sorular sorarak onu düşünmeye yönlendirin.

-Çocuğunuzu disipline alıştırın. Disiplin bizim toplumumuzda ne yazık ki olumsuz bir şey olarak görülse de aslında kelime anlamı olarak öğretmek demektir. Doğru disiplin çocuğun hayatında çok önemlidir. Kurallar oluşturulurken belli durumlarda çocuğunuzun fikrini almayı unutmayın. Örneğin, istediği oyuncağı almasına (maddi imkanlarınız ölçüsünde) izin verin ancak izlenecek tv programının süresini siz belirleyin, nedenlerini açıklayın.

-Çocuğunuzun duygularını rahatça ifade edebilmesine izin verin. Zaman zaman ağlamalar, öfke nöbetleri olacaktır. Önemli olan ben buradayım, istediğin zaman seni dinlemeye hazırım mesajını vermenizdir.

-Çocuğunuza temizlik alışkanlığı kazandırın. Sizi el yıkayıp diş fırçalarken seyretsin. Çocuğunuza ait diş macunu ve havlu bulundurun.

-Çocuğunuzun bu yaşlarda cinsel kimliğini kazanması çok önemlidir. Aynı cins ebeveyni ile zaman geçirmesi için fırsatlar oluşturun.

16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


Yazı: Blog2_Post
bottom of page